Українська освітня платіжна платформа (сервіс EduPay) повідомляє, що у зв'язку з технічною необхідністю було змінено індивідуальне посилання на оплату.
Тепер оплату треба проводити за цим посиланням https://edupay.com.ua/pay/5?institutionId=382
З технічних причин сайт не працює.
Правовий дайджест: життя під час карантин
Постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211«Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» ввела по всій території України карантин. Як це вплинуло і змінило буденне життя українців? Які свої права варто перечитати, щоб не допускати їх порушення? Про це консультують фахівці Криворізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Відпустки
На усій території України запроваджено карантин, який заборонив відвідування закладів освіти її здобувачами. Яку відпустку обрати?
Скажемо відразу якоїсь окремої оплачуваної відпустки на період форс-мажорних обставин не передбачено. Тож варто обирати із того, що є.
Читаємо уважно Закон України «Про відпустки». Відповідно до нього людина має право на різні види відпусток: соціальну оплачувану на 10 днів, оплачувану щорічну, відпустку без збереження заробітної плати до 15 днів, і, зокрема, відпустку без збереження заробітної плати на період карантину.
Оплачувані відпустки
Якщо у вас є можливість перенести щорічну відпустку або взяти невикористану соціальну відпустку на дитину і ви цього потребуєте – звертайтесь до керівництва із письмовою заявою.
Соціальна відпустка на дітей є оплачуваною, тож для працівника піти у таку відпустку під час карантину значно вигідніше. Таку відпустку надають в обов'язковому порядку, тож якщо працівник захоче скористатися своїм правом на її отримання, роботодавець не вправі відмовити йому в цьому. Нагадаємо, хто ж має право скористатися такою відпусткою. Таку відпустку надають:
· жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років; або дитину з інвалідністю; або яка усиновила дитину;
· матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи;
· одинокій матері;
· батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, який виховує їх без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
· особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, чи одному із прийомних батьків.
За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 днів.
Відпустки без збереження заробітної плати
Якщо можливості взяти оплачувану відпустку немає, то тоді залишаються відпустки без збереження заробітної плати:
- це відпустка без збереження заробітної плати для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території. Така відпустка може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.
- це звичайна неоплачувана відпустка за згодою сторін (звісно, якщо впродовж календарного року ще не використано 15-ти днів такого відпочинку).За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.
Неповний робочий час
На період карантину також може бути установлено неповний робочий час (можна звести тижневу тривалість роботи до мінімуму), причому ввести такий режим не безстроково, а на певний час.
До того ж, на прохання вагітної жінки, яка має дітей віком до 14 років або дитину інваліда, або осіб, які виховують малолітніх дітей без матері, роботодавець не просто може, а навіть зобов'язаний установити їм неповний робочий час;
- удатися до організації надомної роботи. Такі умови роботи цілком можна встановлювати й тимчасово;
- запровадити гнучкий графік роботи: час початку, закінчення та тривалості робочого часу впродовж робочого дня віддається на розсуд самого працівника.
Щодо останнього, то гнучкий режим робочого часу (ГРРЧ) передбачає встановлення за погодженням між роботодавцем та працівником на визначений строк чи безстроково при прийнятті на роботу або згодом. У 2006 році Мінпраці затвердило "Методичні рекомендації щодо встановлення гнучкого режиму праці" (наказ від 04.10.2006 р. № 359), які регулюють умови та порядок запровадження ГРРЧ.
Пам’ятайте і про те, що примусове відправлення працівників у відпустки без збереження зарплати - грубе порушенням законодавства про працю.
Простій підприємства
Простоєм вважають призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ч. 1 ст. 34 КЗпП). Виплата зарплати під час простою залежить від його винуватця. Якщо це сталося з вини роботодавця чи через невідворотну силу, тобто простій - не з вини працівника, то його час оплачують з розрахунку не нижче від 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу, ч. 1 ст. 113 КЗпП).
Особливість простою в тому, що він стосується усіх працівників, а не лише батьків. Це може бути доцільно для тих роботодавців, чий бізнес фактично зупинився через карантин - організаторів масових заходів, кінотеатрів тощо.
Куди звертатись у випадку порушення вашого права на віпустки?
Державна інспекція праці:
01601, м. Київ, вул. Десятинна, 14. E-mail: dsp@dsp.gov.ua, тел. 044-288-10-00
Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області
49107, м.Дніпро, вул.Казакова, 3, офіційний е-mail: 04dp@dsp.gov.ua , (056)722-28-30
Відділ з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Криворізькому регіоні: м.Кривий Ріг, вул.Миколи Світальського, 1К, телефон (0564) 04-17-97, кабінет 121.
Криворізький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги Міністерства юстиції України: м.Кривий Ріг, вул.Качалова, 2, 098-040-83-70, вул.Героїв АТО, 30, вул.Станіслава Конткевича, 37, вул.Каткова, 25.
Контакт-центр системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103.
Лікарняні
В умовах накладення карантину діє особливий порядок видачі листків непрацездатності, який передбачений розділом 5 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян (bit.ly/2TKM7J4).
Отримати лікарняний у зв’язку з відстороненням від роботи під час карантину можуть особи, робота яких пов'язана з обслуговуванням населення, якщо:
· ці особи були в контакті з інфекційними хворими або є бактеріоносіями;
· у разі неможливості здійснення тимчасового переведення цих осіб за їх згодою на іншу роботу, не пов'язану з ризиком поширення інфекційних хвороб.
У такому випадку листок непрацездатності видається інфекціоністом або лікуючим лікарем згідно з висновком лікаря-епідеміолога.
Якщо тимчасова непрацездатність застрахованої особи викликана карантином, накладеним органами санітарно-епідеміологічної служби, допомога за рахунок коштів Фонду надається з першого дня за весь час відсутності на роботі з цієї причини.
У випадках встановлення лікарем закладу охорони здоров’я тимчасової непрацездатності, зокрема, при виявлені симптомів гострого респіраторного захворювання, підозрі чи діагностування COVID-19, Фонд соціального страхування України профінансує надання допомоги за лікарняними листками, яка компенсує застрахованій особі втрачений за час лікування заробіток - починаючи з шостого дня тимчасової непрацездатності й до моменту одужання або встановлення медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) інвалідності (перші п’ять днів фінансуються за рахунок коштів роботодавця).
Крім того, у разі хвороби дитини до 14 років для особи, яка здійснюватиме догляд за нею вдома або в умовах стаціонару, Фонд компенсує втрачений за цей час заробіток, починаючи з першого дня догляду.
Оплата праці
Як проводити оплату праці педагогам за умови призупинення освітнього процесу?
В умовах карантину вчителі мають отримувати середню заробітну плату згідно з тарифікацією за умови виконання іншої організаційно-педагогічної роботи.
Про це йдеться у п.77 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 р. № 102.
У випадку, якщо такої роботи немає, час простою оплачується в порядку і розмірах, визначених статтею 113 Кодексу законів про працю України. Згідно з цією статтею час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).
Якщо права педагогів порушуються, вони можуть звернутися до освітнього омбудсмена Сергія Горбачова.
Контакти Служби освітнього омбудсмена:
· Адреса для електронних звернень: info@eo.gov.ua або за посиланням https://zvernennya.eo.gov.ua/
· Адреса для письмових звернень: Служба освітнього омбудсмена, 03058, м. Київ, відділення поштового зв’язку 58, а/с 48
· Телефон для зв’язку: (044) 4067234, +380 951438726
Також можна звернутись до Криворізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та до Державної інспекції праці.
Нагадуємо, що у разі виникнення питань, ви можете звернутись на гарячу лінію 0-800-213-103, через портал iGov.org.ua, через електронну пошту kryvyyrih.dnipro@legalaid.dp.ua або до нашого центру та бюро правової допомоги Міністерства юстиції України.
Доступ до публічної інформації
Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» невідкладному оприлюдненню підлягає будь-яка інформація про факти, що загрожують життю, здоров'ю та/або майну осіб, і про заходи, які застосовуються у зв'язку з цим.
Написали інформаційний запит щодо ситуації з епідемією коронавірусу? У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
Оскаржити ненадання, невчасне надання публічної інформації на запит можна, звернувшись до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або в судовому порядку.
Адреса Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав люидни:
01008, м.Київ-08,вул. Інститутська, 21/8 Email: hotline@ombudsman.gov.ua
Гаряча лінія:
тел.: 044-253-75-89
тел.: 0800-50-17-20 ( безкоштовно )
До уваги громадян за кордоном
На виконання рішень РНБОУ щодо протидії поширенню коронавірусу в Україні Кабінет Міністрів на позачерговому засіданні 14 березня ухвалив розпорядження про тимчасове обмеження перетинання державного кордону, спрямоване на запобігання поширенню на території України COVID-19.
Документом передбачено:
- тимчасово закрити з 00 год. 00 хв. 17 березня 2020 року до 3 квітня пункти пропуску через державний кордон для міжнародного регулярного пасажирського сполучення (за виключенням низки категорій громадян);
- тимчасово заборонити з 00 год. 00 хв. 16 березня 2020 року до 3 квітня перетинання державного кордону на в'їзд в Україну для іноземців та осіб без громадянства (за виключенням низки категорій громадян).
У випадку потрапляння в надзвичайну ситуацію, при виникненні загрози життю і здоров’ю, рекомендуємо громадянам України невідкладно звертатися до найближчої дипломатичної установи України (довідкова інформація – на сайті МЗС України) або на цілодобову “гарячу лінію” МЗС України: +38-044-238-16-57, адреса електронної пошти cons_or@mfa.gov.ua.
Twitter: https://twitter.com/UA_MFA_Info
Facebook: https://bit.ly/2v9WUDb
Telegram: https://t.me/s/Coronavirus_Info_MFA
Відповідальність за порушення санітарного законодавства
Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачає, що карантин на відповідній території встановлюється та скасовується Кабінетом Міністрів України. Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму здійснюють місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Закон «Про захист населення від інфекційних хвороб» наділяє повноваженнями місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування встановлювати особливий режим в'їзду на територію карантину та виїзду з неї громадян і транспортних засобів, а у разі потреби – проводити санітарний огляд речей, багажу, транспортних засобів та вантажів в умовах карантину, а також створювати на в'їздах і виїздах з території карантину контрольно-пропускні пункти.
Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби.
На територіях, де встановлено карантин, місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування надається право:
- залучати підприємства, установи, організації незалежно від форм власності до виконання заходів з локалізації та ліквідації епідемії чи спалаху інфекційної хвороби
Під час надзвичайних ситуацій та епідемій ми можемо говорити про можливі обмеження прав громадян та осіб, які перебувають на території певної держави. У цих випадках виникає багато ситуацій і питань, які потребують додаткового правового врегулювання.
Карантин може бути встановлений на період, необхідний для ліквідації епідемії особливо небезпечної інфекційної хвороби. В цей час може змінюватися режим роботи підприємств та встановлюватися обмеження або заборони на масові заходи.
Законодавством встановлюється адміністративна, цивільно-правова та кримінальна відповідальність за порушення санітарного законодавства.
Кримінальна відповідальність. Згідно зі ст. 325 ККУ, порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, карається штрафом до ста (1700 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.
За ці ж діяння, якщо вони спричинили загибель людей або інші тяжкі наслідки, загрожує від п’яти до восьми років ув’язнення.
Щоправда, суб’єкт злочину спеціальний – ним можуть бути лише особи, до службових або професійних обов’язків яких входить виконання правил, встановлених з метою запобігання вірусним захворюванням і боротьби з ними. Це зокрема працівники органів державної влади, місцевого самоврядування, службові особи підприємств, установ та організацій тощо.
Крім цього, за нехтування правилами карантину, теоретично, загрожує і адміністративна відповідальність.
Так, згідно зі ст. 42 КУпАП, порушення санітарних норм тягне за собою накладення штрафу на громадян – від 17 до 204 грн, і посадових осіб – 102-425 грн.
Охорона здоров’я
Гаряча лінія 0 800 505 201
Telegram-бот для оперативної відповіді на поширені запитання щодо коронавірусу в Україні.
Чат-бот доступний тут: https://t.me/COVID19_Ukraine_Bot
Також працює Telegram-канал «Коронавірус_інфо» з оперативною та поточною інформацією щодо ситуації з вірусом COVID-19 в Україні.
Це єдиний Telegram-канал, верифікований Міністерством охорони здоров’я. https://t.me/COVID19_Ukraine
Гаряча лінія щодо запобігання коронавірусу в Дніпропетровській області (067) 611 08 86, (068) 979 96 24.
Контакт-центр Дніпропетровської ОДА 0-800-505-600
Туризм
Пункт 3 Розділу XIV Правил повітряних перевезень та обслуговування пасажирів і багажу, затверджених Наказом Державної авіаційної служби України від 26 листопада 2018 року №1239 (надалі – Правила).
У разі виникнення надзвичайних обставин авіаперевізник має право без повідомлення пасажира скасувати чи затримати рейс або анулювати раніше підтверджене бронювання.
В інших випадках авіаперевізник або його агент з продажу зобов'язаний попередити пасажира про затримку або скасування рейсу не пізніше ніж за три години до початку реєстрації.
Обов'язки авіакомпаній:
1. Проінформувати пасажирів про правила відшкодування (не про скасування, про скасування має бути внесено в систему бронювання/дистрибуції за 8 годин до рейсу).
2. Запропонувати альтернативу.
3. Якщо пасажир відмовився від альтернативи, повернути всі кошти, навіть коли тариф цього не передбачає.
Оскільки в умовах надзвичайних обставин перевізник має право скасовувати рейси без повідомлення, варто самим перевіряти, а не чекати повідомлення.
Не пишіть авіакомпаніям запит на скасування квитка, як деякі перевізники просять (адже не ви відмовляєтесь, а перевізник скасовує рейс!).
Треба писати запит на письмове підтвердження факту скасування рейсу і причини скасування та заяву про повернення всіх коштів із вказівкою, що рейс та зміна дати більше не задовольняє ваші потреби.
У разі скасування рейсу пасажирам має бути запропоновано на вибір:
· відшкодування вартості повітряного перевезення впродовж семи днів, яке має бути виплачене готівкою, електронним банківським переказом, банківськими дорученнями або банківськими чеками чи (за наявності засвідченої у письмовій формі згоди пасажира) у вигляді дорожніх чеків та/або інших послуг, повної вартості квитка за ціною, за якою його придбано, за невикористану частину квитка та за використані частину або частини квитка, якщо рейс більше не задовольняє потреби пасажира, а також забезпечити (за потреби) зворотний рейс до початкового пункту відправлення за першої можливості;
· зміну маршруту, яка має здійснюватися за відповідних транспортних умов: до кінцевого пункту призначення – за першої можливості чи до кінцевого пункту призначення – у пізніший час за бажанням пасажира та за умови наявності вільних місць.
Авіаперевізник, скасовуючи або затримуючи рейс, повинен надавати пасажирам на їх запит пояснення щодо підстав скасування чи затримки рейсу. Щоб отримати таку відповідь, направте перевізнику ваш письмовий запит. Відповідь може бути одним із доказів у справі, якщо знадобиться звернутись до суду щодо повернення коштів.
Якщо ви потребуватиме роз’яснень, правової інформації, допомоги у складанні претензій, заяв, скарг, запитів - звертайтесь до центру безоплатної правової допомоги.
Звертайтесь дистанційно, через наші онлайн-канали!
🌐Звернутись через портал iGov.org.ua (звернення про надання безоплатної первинної правової допомоги) https://igov.org.ua/service/353/general
🌐Офіційний сайт системи безоплатної правової допомоги
https://legalaid.gov.ua/
🌐Онлайн юридична консультація, звернення
https://legalaid.gov.ua/zv…/onlajn-yurydychna-konsultatsiya/
📧Наша електронна адреса: kryvyyrih.dnipro@legalaid.dp.ua
⚖️📗Довідково-інформаційна платформа правових консультацій «WikiLegalAid» спрямована на підвищення правової свідомості та освіченості населення. Тут Ви можете знайти необхідну інформацію з актуальних правових питань.
https://wiki.legalaid.gov.ua/
📲Всеукраїнський контакт-центр системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103, за яким можна:
1️⃣повідомити про затримання поліцією,
2️⃣отримати безоплатну первинну правову допомогу, юридичну консультацію,
3️⃣дізнатись адресу найближчого центру безоплатної вторинної правової допомоги або бюро.